Náměstí Míru

22. února 2013 v 20:13 |  Ulice v centru

Náměstí Míru- nejhlavnější náměstí v Blatné

Jak už 2. nadpis napovídá, je toto náměstí nejhlavnější v Blatné. Dále jsou v Blatné ještě dvě náměstí a to náměstí Kalinovo a náměstí J. A. Komenského. Náměstí Míru je sice nejhlavnější náměstí ale, že by to byla nejhlavnější čtvrť v Blatné to se nedá říct. Existuje totiž ještě v Blatné třída Jana Pravoslava Koubka, která je poměrně živější a také delší. Náměstí Míru není ani moc široké, připomíná spíše širokou ulici nebo menší náměstí, které není hlavní ale toto náměstí je hlavní ale moc na to nevypadá. Spoustu lidí také říká třídě J. P. Koubka "Velké náměstí" a náměstí Míru nazývají jako "Malé náměstí". Tak to ale není- třída J. P. Koubka není náměstí. Severní konec Třídy J. P. Koubka ale opravdu náměstí připomíná protože je tam i kašna a trocha zeleně. A také když jsou Vánoce je tam stromeček, takže někdy třída J. P. Koubka opravdu připomíná náměstí.
Teď se ale opět vrátíme k náměstí Míru a to k popisu. Po obouch stranách náměstí je chodník, vedle chodníků parkují auta, vedle aut je silnice a uprostřed je "ostrůvek", na kterém je mariánský sloup a trocha zeleně s lavičkami. V dřívější době, asi zhruba před 7 lety byla na "ostrůvku" kolem mariánského sloupu zcela zeleň. To ale znamenalo, že se správně ke sloupu úplně nemohlo. Teď je to ale kolem sloupu vydlážděno a zeleně je tam poměrně méně ale za to se muže jít k těsné blízkosti ke sloupu.
Na náměstí jsou dva druhy zástavby. Domy na severní straně náměstí jsou patrové a na jížní straně náměstí jsou na východní straně přízemní a na západní straně také patrové. Je ale docela neobvyklé, že na nejhlavnějším náměstí jsou přízemní domy. Většinou bývají alespoň patrové.
To co by tu ale určitě mělo zaznít je, že západní stranu krásně zakončuje kostel Nanebevzetí Panny Marie a její vysoká zvonice. Bohužel jinak tomu je na východní straně- tam to zakončují paneláky ze sídliště nad Lomnicí. Paneláky ale nejsou v těsné blízkosti náměstí ale jsou až za malou loukou, takže to nevypadá až tak špatně.
Většinou na náměstí v jiných městech bývají důležité obchody (potraviny, ovoce-zelenina, pekárna, řezník, trafika, cukrárna,...) Většina z těchto obchodu na náměstí Míru v Blatné nenajdete, protože je jich většina na třídě J. P. Koubka. Je tu pouze z důležitých obchodů Příbramská masna, pekárna, cukrárna a zdravá výživa, zbytek jsou sekáče, dárkové zboží, bytový textil, zverimex nebo instituce jako třeba Kooperativa nebo České pojišťovna. A to, že tu nejsou obchody pro denní nákupy způsobuje také menší život na náměstí a živo je spíše níže na třídě J. P. Koubka.
Na náměstí Míru se nachází jeden hotel a jeden penzion. Penzion se jmenuje U Nováků a hotel se jmenuje Beránek. V dřívější době zde ale byly ještě další dva hotely a to Hotel Bílá Růže a Hotel Bílý Lev. Oba dva hotely jsou zrušené a jsou místo nich pravděpodobně byty.
Na náměstí také dříve byly dvě restaurace. Restaurace Rychta a restaurace U Bílého Lva. Zůstala tu pouze Pizzerie a přibyla jsem nová cukrárna ale restaurace už zde není ani jedna.
Určitě bych měl ale zmínit že se na náměstí Míru nachází budova městského muzea a knihovna. Tato budova je velmi krásná. V suterénu tohoto domu jsou bývalé věznice, které tam jsou stále ale už neslouží jako věznice. I když se hotel a restaurace U Bílého Lva zrušila budova zůstala stále krásná. Tento dům konkrétně balkon tohoto domu můžete znát z filmu, který se natáčel v Blatné Bílá Paní.
Dům kde je v současné době cukrárna stojí určitě také za podívanou. Dům má totiž krásný balkon. I když býval dům kde je nyní hotel Beránek jeden z nejhorších domů v centru, tak je teď naopak jeden z nejhezčích, protože černá barva fasády se přeměnila na krásnou zelenou.
Blatná není jen o krásném vodním zámku. Blatná je i o krásném historickém centru mezi které patří právě i toto náměstí. Náměstí Míru je sice úzké, nenápadné ale to neznamená, že nemá své kouzlo. Naopak je velmi hezká a někoho i mile překvapí, že je celkem klidné.
Příbramská masna
Celkový pohled na náměstí
Bývalí hotel bílá růže
Náměstí Míru a pizzerie
Přízemní domy
Požkozený dům na náměstí Míru
Obchod bytoví textil
Pohled na kostel a zvonici
Hotel bílá růže
Pohled na odbočku ilice Masný a pohled na ostrůvek s ostrůvky
Cukrárna
Pohled na paneláky
celkový pohled na náměstí


Muzeum
Zvonice
Koš a lavičky
Reklamy na ostrůvku
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.