Květen 2013

"Perníkova chaloupka"dům 330

31. května 2013 v 19:11 Významné stavby
Dům 330 je na ulici Fügnerova.Je známý díky tomu že je to vlastně napodobenina "perníkové chaloupky".Nevím jestli to měli v úmyslu to takhle udělat ale je to napodobenina perníkové chaloupky.Jsou tam i takové zajímavé záclony.Chaloupka má dva balkóny.Myslím si že tento dům je známí po celé Blatné.Je celá ze dřeva.Na chaloupce jsou i různé hezké ozdoby,třeba srdíčka...
Jestli jedete jsem na výlet tak tohle si nenechte ujít.
Rekreační areál

30. května 2013 v 16:44
15. června 2013 v 10:00- to byl okamžik, kdy se slavnostně otevřely brány nového rekreačního areálu v Blatné. Také někdy zvaný plavečák vznikl na místě zanedbaného areálu pro občanskou vybavenost. Blatná po celou dobu strácela nějaký bázen nebo aquapark, a tak vznikl tento projekt na rekreační areál, kde měl vzniknout 25 metrů dlouhý někrytý bázen se skluzavkou, dvě dětská brouzdaliště, dětské hřiště, bufet a volné travnaté plochy. Vše se tak stalo a to podle plánu bez jediné komplikace.
Pochopitelně také probíhalo spoustu anket a dotazníků ohledně tohoto areálu, ale úspěch u občanů tento projekt příliš neměl. Většina hlasů se shodla, že areál je pěkný, ale že to stále nevyřešilo problematiku s tím, že Blatná nemá bazén ani aquapark, protože současný nově vybudovaný bazén není krytý. Děti ze škol tedy musí stále na plavání v rámci výuky dojížďět do Písku nebo Příbrami, protože od října až do 1. června je areál mimo provoz. Z anket vyšlo i to, že bazén je příliš krátký a že na plavání jsou stalé vhodnější rybníky.

Ceník vstupu

Kategorie2 hodinyCelodení
Odpolední
do 14:00
Dopolední

Dospělé20 Kč60 Kč40 Kč30 Kč
Děti10 Kč50 Kč35 Kč25 Kč
Studenti10 Kč50 Kč35 Kč25 Kč
Seniory10 Kč50 Kč35 Kč25 Kč
Děti do 3let0 Kč0 Kč0 Kč0 Kč

Fotografie

HřištěNové oficialní web stránky rekreačního areálu

30. května 2013 v 16:11 Zprávy
Nové stránky rekreačního areálu jsou založeny.Jsou pěkné a dozvíte se tam hodně informací.Je tam i WEB kamera.

Slavnostní otevření rekreačního areálu

30. května 2013 v 16:07 Zprávy
Rekreační areál se bude otevírat v sobotu 15.června 2013 v 10:00.Doufám že tuto akci nezkazí počasí.Předpokládalo se že rekreační areál nebo-li plovárna Blatná se otevře až v červenci nebo v červnu.V červnu se to sice otevře ale předpokládalo se i že i v červenci.


Historie

28. května 2013 v 19:26 O Blatné
Blatná dostala jméno od blat, mezi nimiž byla založena. Souvislejší osídlení lze doložit archeologickými nálezy již v době laténské ve 4.stol. př.n.l. Slovanské osídlení datujeme do 8. a 9. stol.n.l. První písemná zpráva o Blatné je z r.1235 a lze předpokládat, že již dříve zde byla tvrz s osadou. K rozkvětu osady dochází za Bavorů ze Strakonic, majitelů Blatné ve 14. století. Význam Blatné se stupňuje zejména v 15.a na počátku 16. století, kdy se Blatná stává centrem dominia významného českého rodu pánů z Rožmitálu. Nejvýznamnějším členem rodu Rožmitálů je Jaroslav Lev, za kterým často přijíždí Jiří z Poděbrad - ten si po svém ovdovění odvádí z blatenského hradu za svoji druhou manželku sestru pana Jaroslava Johanku, která pak byla korunována na českou královnu. Jaroslav Lev byl postaven do čela reprezentativního českého poselstva, jež mělo na evropských panovnických dvorech získávat sympatie pro politiku krále Jiřího z Poděbrad, jejímž cílem byla všeobecná mírová unie. Toto poselstvo vyjelo 25. 11. 1465 z nádvoří blatenského hradu, který Jaroslav Lev začal velkoryse přestavovat. Privilegia, která získali blatenští měšťané v 15. a 16. století umožnila rozvoj řemeslné výroby a růst městského podnikání - trhy a právo vařit pivo. Důsledkem hospodářské prosperity Blatné bylo povýšení na město v roce 1601 císařem Rudolfem II.
Třicetiletá válka přinesla městu řadu pohrom. Blatná, položená na důležité komunikaci z jižních do západních Čech, byla často navštěvována vojenskými oddíly válčících stran. To bylo vždy spojeno s drancováním, kontribucemi a požáry města. Po skončení války zde zůstalo pouze 60 obydlených domů.
Rozkvět města i řemesel začíná až v 18. stol., kdy majitelé panství hrabata Serenyiové staví při kostele věž, špitál, školu a zdobí město i okolí četnými barokními plastikami. Z té doby je i významný kostel sv.Jana Křtitele v nedalekých Paštikách, postavený podle plánů K.I. Dientzenhofera. Velký požár města v r. 1834 zničil v Blatné 118 domů a Blatná klesla na jedno z nejchudších měst. Teprve v druhé polovině 19. stol. se Blatná začíná z této rány vzpamatovávat, v r. 1858 se stává sídlem okresu i městem známým zejména svými ševci a zahradníky. Na oživení řemeslného podnikání působila příznivě výstavba železnice Strakonice - Blatná - Březnice na konci 19.století. V letech mezi světovými válkami voní Blatná růžemi, které zde na desítkách hektarů polí pěstuje vynikající odborník Jan Böhm - za své růže získává na soutěžích ta nejvyšší ocenění.
V druhé polovině 20. stol. se Blatná postupně ze zemědělského města přeměňuje na průmyslové centrum zdejšího kraje. Jsou zde zakládány četné průmyslové podniky. Blatná se rozrůstá o další domy, nová sídliště. Z dřívějších dob pokračuje tradiční chov ryb a těžba kamene - blatenské žuly.

Zdroj textu: oficiální stránky města Blatná- www.blatna.eu


Jan Pravoslav Koubek
Karel Strakatý

Socha svatého Václava

24. května 2013 v 7:31 Památky a zajímavosti
Socha svatého Václava je na ostrůvku.Socha je u domu 401.Když se jede od ulice Tyršova od sokolovny k druhému konci ulice tak v té cestě je ostrůvek se sochou svatého Václava s krásným domem 401 a to dělá moc hezkou ozdobu. Socha svatého Václava má nějakou hůl.Dřív byla socha svatého Václava kolem 1900 roků na třídě Jana Pravoslava Koubka na místě kde je teďka kašna.Jde ta socha i vidět na pohlednici.

Ostrůvek a socha

Restaurace Datel a stromek na rohu obrázku

Zrušené,nové,přestěhované obchody 1.díl

23. května 2013 v 16:56 Zprávy
Železářství u sokolovny.Přestěhováno na ulici Strakatého(blízko u hasičárny).Rádi jste jsem chodili?Tak jděte na ulici Strakatého,k sokolovně už ne!
Zdravotní pomůcky.Zrušeno na náměstí Míru.
Zlatnictví na třídě Jana Pravoslava Koubka.Zrušeno.Ještě je zlatnictví na třídě T.G.M

Ulice Malá

23. května 2013 v 16:16 Ulice
Ulice malá je malá.Ulice je slepá jako je třeba ulice u jeslí.Ulice ve de od ulice Tyršova.Na ulici je ružová hezká bytovka.Ve slepé části je zeď.V ulici jezdí malinkato aut.

Map of Malá, 388 01 Blatnà

Zeď
Bytovka
Pohled z ulice na ulici Tyršova

Ulice u Jeslí

23. května 2013 v 16:00 Ulice
Ulice u Jeslí je krátká klidná hezká ulička.Potom kní patří ještě palnkatá ulička která spojuje ulici Halkovou s ulicí u Jeslí.Vědčinou tam stojí nějaké auto v té malinké uličce.Na ulici se dá i říct že tam je školka.Ona se sice jmenuje mateřská škola Husovy sady ale já bych řek že kté ulici u Jeslí patrí.Ulice je slepá když nepočítam tu malinkou uličku, protože tam se asi ani nesmí jezdit jenom parkovat.Ulice vede na ulici Tyršovou.Ulice u jeslí končí u ulice Tyršova a u Husovích sad.Od toho konce u Husovích sad tak od toho konce vede pěší cestíčka okolo té školky do Husovích sad.Do té ulice ale jezdí docela hodně aut nato že to je malá,hezká,slepá ulička.Jezdí tam asi dost aut protože je tam ta mateřská škola.Na ulici není chodník ale jsou tam trávníčci.Chodník tam ani není potřeba, protože je dost široká.Na ulici jsou lampy.

Map of U Jeslí, 388 01 Blatnà

Uzká malá ulička
Pohled z malé uzké uličky na ulici Halovou
Malá ulička a auto jak tam stojí(jak jsem psal že tam často auta parkují)

Studna na křižovatce malá ulička u Jeslí a hlavní část u Jeslí
Hlavní část ulice


Natírání omítky hotelu Beránek

21. května 2013 v 20:15 Zprávy
Hotel Beránek je hotel na náměstí Míru.Část domů je i na třídě J.P.Koubka protože je dům narohu.Byl oškliví šediví.Ve vnitř je ale moc hezký.Ale už z venku ho natírají krásnou světle zelenou barvou.Místy jsou bílé pruhy.Dům jena rohu u věže tak to doopravdy chtělo opravit.Na obouch dvouch ulic je lešení.Na náměstí Míru je už skoro nabarveno,na třídě J.P.Koubka je jenom lešení.Vedle hotelu Beránek na třídě Jana Pravoslava Koubka je Obchodní dům a ten má šedivou omítku a ten se ještě nebarví.V hotelu beránku je i obchod s květinářstvím tak tam se to také barví.
V celém v hlavním historickém jádru města to dělalo možná nějvětší ostudu.teď to bude moc hezká budova.
Hotel Beránek ze strany z třídy J.P.Koubka a kousek obchodního domů
Hotel Beránek ze strany náměstí Míru
Hotel Beránek ze strany náměstí Míru a obchod
Hotel Beránek ze strany náměstí Míru
Hotel beránek z rohu
Hotel Beránek ze strany náměstí Míru
Hotel Beránek ze strany náměstí Míru

Ulice Žižkova

20. května 2013 v 7:31 Ulice v centru
Ulice Žižkova je hezká ulice.Ulice má dvě části.Jedna část je u zš.Komenského a druhá část je blíž k hasičárně.Obě dvě části jsopu hezké.Na ulici je i pohřební služba(pohřební služba je i na ulici Buzická).Na ulici v části v centru jsou podobné styli domů jako na ulici Purkyňova.

Map of Žižkova, 388 01 Blatnà

Část v centru

Část ulice blíž k hasičárně

Prace na inženýrských sítí

19. května 2013 v 20:51 Zprávy
Na křižovatce Nerudova,Boženy Němcové se rekonstruuje inženýrské sítě.
Rekonstrukce plynovodů a přípojek.Je to tam rozkopané.Křižovatka je obyčejně průjezdná!.Věci jsou na ulici Nerodova kde projíždí málo aut.


Ulice Topičská

16. května 2013 v 14:21 Ulice
Ulice Topičská je hezká ulice.Má dvě bytovky.Na ulici Topičská je řemeslný obchod.Na ulici Topičská jsou dva činžové domy.Ulice je sice blízko centra města ale zařadil jsem jí do normalních ulic.Ulice je blízko rekreačního areálu.Na ulici jsou i odpadkové kontejnéry.Na ulici Topičská jsou jináč nízké domy.

Map of Topičská, 388 01 BlatnàBytovkyUlice Purkyňova

15. května 2013 v 7:41 Ulice v centru
Ulice Purkyňova je v centru města za základní školou Jana Amose Komenského.Na ulici je Alianz a sportovní centrum.Ulice Purkyňova je hezky upravená až na par domků a na jeden grafit.Na ulici je jeden činžový dům jináč tam jsou nizké domy.Ulice je klidná.Ulice meří 86 metrů.

Map of Purkyňova, 388 01 Blatnà


Sportovní centrum

Blatenské strojírny(BS)

15. května 2013 v 7:19 Průmysl v Blatné

Blatenské strojírny

Blatenské strojírny jsou v Průmyslové zóně Riegrova.Jsou za silem.Jde na ně hodně špatně vidět.Musí se jít aby jste je viděli hodně dobře uličkou ve Škalí.Oni jdou sice vidět z uluce Fugnerova ale špatně.Blatenské strojírny nemají komín. Může se tam se tam pracovat i s jeřábem.
Vyrábí se tam třeba lžíce na bagry,držáky spodních válečků...


Jeřáb

Rekreační areál,za měsíc se otevře

14. května 2013 v 19:20 Zprávy
Rekreační areal tak jsem psal že už bude (klikněte sem).No a už skoro je.Je tam fotografie budovy rekreačního areálu.Teď už ta budova je natřená a tak.Na té budově je napsáno "Plovárna Blatná".Vypadá to hezky.Jsou tam trávníky,cestíčky,dětské hřiště...
Pokuď rekreační areál naštívíte tak jsi myslím že se vám tam bude moc líbít.

Hřiště
Skluzavka
Nápis
Budovy


Parkoviště

Průběh stavby 13.Května.2013 Komuniktivní centrum aktivního života Blatná

14. května 2013 v 19:06
Dále se rozrůstá ta stavba.Tentokrát se mi i povedlo vyfotografovat i kominitní centru i z ulice Nádražní.


komu...centrum z ulice Nádražní

Schafer & Sis

14. května 2013 v 18:53 Doprava
Schafer & sis je Autodoprava.Sídlí u Dury.Ulice na Oburce

8. května 2013 v 18:04 Ulice v centru
Ulice na Oburce má podobnou výstavbu domů jako ulice Palackého a Tylova.Na ulici na Oburce je Wüsternrot.Ulice na Oburce je hezká akorát je tam jeden oškliví dům a jeden je jenom trošku oškliví.Tato ulice má dvě části.Jak je ulice Tylova tak na ulici Tylova je křižovatka.Přestu křižovatku vede ta ulice na Oburce.Část hezčí je ta u Závišinského potoku.Ošklivější část je u pekárny,u ulice Palackého.Na té hezčí části je Autoškola Řezáč.

Map of Na Obůrce, 388 01 Blatnà

Ošklivější část ulice
Hezčí část ulice

Doprava od stavebnin Albín Veselý

7. května 2013 v 10:41 Doprava
Stavebniny Albín Veselý mají zřízenou jednu bonusovou službu a to, že na zaplacení odvezou svými nákladními vozy Váš zakoupený materiál. Pochopitelně své nákladní automobily jsou jimi využívané i na další jiné služby.

Vozový park vyfocen roku 2013

Modrý kamion
Malí červený náklaďáček
Dlouhý bílí kamion


JeštěrkaUlice Tylova

7. května 2013 v 10:26 Ulice v centru
Ulice Tylova má podobnou výstavbu domů jako má ulice Paleckého.Je to také hezká ulice.Jsou tam sice nízké ale naštěstí opravené domy z ozdobami.Na ulici jezdí sice asi tolik aut jako na ulici Palackého,tak středně hodně.Na ulici není žádný obchod jsou ta prostě jenom domky rodiné ale jsou ty domy nízké.Na ulici jak jsem psal není tam velký provoz ale kryžovatka která tam je je hodně nebezbečná protože se tam hodně špatně pozná kdo má hlavní.Proto tam je značka stop i na silnici je napsáno stop.

Map of Tylova, 388 01 Blatnà


Ulice Palackého

7. května 2013 v 10:03 Ulice v centru
Ulice Palackého je na kraji centra.Je tam docela velký ruch protože je tam autobusová zastávka(Tam je vždycky plno lidí) je tam jediná pekárna z Blatné a továrna Tesla.Tesla je hezká modro žlutá(kolikrát ani to nejde poznat že je to nějaká továrna,ani nemá komín)Také jsou tam nizké hezky ozdobené domy.Ulice Palackého je 411 metrů dlouhá.Auta tam jezdí tak středně málo/hodně.Na ulici Palackého jezdí hodně i autobusů.Od pekárny k tesle je zákaz vjezdů z jedné strany.Za Teslou směrem k ulici Sadová tak tam už není takoví ruch,hlavně tam u pekárny směrem k ulici Boženy němcové.Tato ulice je hodně hezká až na jednu budovu za Teslu u ulice Sadová.

Map of Palackého, 388 01 Blatnà

Rušná část ulice,Vzádu jde vydět autobus na zastávce ale špatně
Autobus na zastávce

Rušná část ulice
Nízký dům

Tesla

Tesla

Nový reklamní sloup na náměstí J.A.Komenského

7. května 2013 v 9:45 Zprávy
Nový reklamní sloup na náměstí Jana Amose Komenského je u WC.Má tmavě zelenou barvu a je hodně velký.Je docela hezký.Takoví reklamní sloup je i na Vinici(To je část Blatné) ale nevím jestli je tam nově.
Anketa:co se vám v Blatné nelíbí

5. května 2013 v 10:44 Výsledky anket
Otázka:

Co se vám v Blatné nelíbí?

Odpovědi:
Továrny:8
Zámek:0
Kostel:0
OD Labuď:1
Sídliště:0
Ul.Plzeňská:1
Silo:1
Sokolovna:0

Nelíbí se vám:TovárnySilo

3. května 2013 v 20:55 Průmysl v Blatné
Silo je obrovská budova na sklad obilí...Silo je z plechu a večer svítí čtyři světla červeně.Siolo je obrozká budo a když se jede tře z Plzně tak před Blatnou jde vidět.Silo naštěstí sídli v průmyslové zóně.Silo je hodně ošklivé.Silo má i myslím komín.Silo má i nějaké zelené trubky.To přesně nevím co to je.U sila je průjezd a jsou tam kamery.Silo je má šedé plechy.Silo je oplocené a do sila se dá vject jedině tim průjezdem kde je závora.Silo


Komín

Průběh stavby 25.Dubna.2013 Komuniktivní centrum aktivního života Blatná

3. května 2013 v 18:06
Na ulici Nádražní se zvětšila okna a rošřuje se i ta stavba(vlevo).

Kaple svatého Michala

3. května 2013 v 17:57 Významné stavby
Kaple svatého Michala je za kostel Nanebevzetví Panny Marie a je spojená z ambitem.Kaple má malou červenou věžičku.
Na kaply je nápis kaple sv.Michala.O kapli se hodně málo ví protože je zakritá kostelem Nanebevzetví Panny Marie.
Kaple má žlutou a trošku oprýskanou omítku.Od kaple je moc hezký pohled na zvonici.Kaple má také Gotický
styl oken ale nevím jestli je kaple sv.Michala Gotická.Okolo kaple je trávník.Kousek od kaple je plod a dá
se tam kouknou na zahradu zuš.Ambit a kaple jsou spojené.Ambit ani kaple nejde vydět kvůlu kostelu.
Věžička