Prosinec 2014

Rožmitál pod Třemšínem

26. prosince 2014 v 16:34 Typy na výlety po okolí
Okres: Příbram
Kraj: Středočeský
Počet obyvatel: 4 448
Skutečná vzdálenost z Blatné: 19,77 km
Vzdálenost po nejrychlejší cestě: 29 km
Vzdálenost po nejkratší cestě: 26 km
Nejlepší doprava: auto, (kolo pouze pro velmi cvičené cyklisty)
Doprava autobusem: nejede žádný přímí spoj (přestup max. jeden a to v Březnice nebo ve Hvožďanech)
Doprava vlakem: jede jeden přímí spoj a na zpátek 2

O městě

Rožmitál pod Třemšínem je velmi hezké město. Ve městě je plno rybníků. To je právě velmi hezké když je ve městě plno rybníků. Například je zde rybník Jez, Podzámecký rybník, Kuchyňka, Saďonský rybník a Novodvorský rybník. Ve městě jsou i dva kostely a to Farní kostel Povýšení Sv. Kříže ve Starém Rožmitále a kostel Sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Rožmitále.
Rožmitál pod Třemšínem má plno osad a jednu čtvrť. Čtvrť nebo-li část města se jmenuje Starý Rožmitál. Do StaréhoRožmitálu se můžete dostat normálně po ulici. Ve starém Rožmitále je plno domů a uprostřed části je kostel a okolo něj rozsáhlý hrřbitov. Přes čtvrť vede potůček. Ve Starém Rožmitálu můžete také navštívit Cvokářské muzeum. Pokuď si projdete hezky Starý Rožmitál doporučuji nejít na zpátek po ulici ale po krásné aleji Johanky z Rožmitálu. Až půjdete po aleji můžete krásně vidět na Podzámecký rybník, na zámek a i na část města. Až projdete Alejí objevíte se nedaleko zádního vchodu zámku. Zámek ze zadu i trochu připomíná hrad. Z této strany zámku ale toho moc neuvidíte takže si myslím že by jste mohli pokračovat v cestě a to na náměstí.
Až projdete ulicí Hofmeisterovou výjdete přesně na začátku náměstí. Objevíte se u pošty které tedy moc pěkná není (na mně působí jako kdy by to byla nějaká věznice) ale hnedka vedle pošty uvidíte krásnou Základní uměleckou školu a kino. Je to velmi hezký dům. Naproti školy a kina jsou krásné dva domy které vypadají jako v Holašovicích. Až sejdete níž na náměstí uvidíte krásný kostel se dvěmi veži. Před kostelem Sv. Jana Nepomuckého je krásná radnice s věžičkou. Až projdete náměstí bylo by pěkné se vydat slepou hezkou uličkou k zámku. Ulička je pár metrů dlouhá. Až dojdete na konec uličky objevíte se před zámkem. Uvidíte jak je zámek trochu i rozbitý a zarostlí. Zámek je ale stejňak moc velký a hezký a je to velká ozdoba v Rožmitálu. Zámek a hlavně jeho velká věž jde vodět do daleka. Teď ale to nejdůležitější: Zámek je nepřístupný! Doufám ale že zámek brzy opraví a budou tam prohlídky. Kdy by byl zámek přístupný tak také přitáhne plno turistů. I na věž by se mohlo chodit, protože je to tam přímo udělané okolo věže takový balkón. Okolo zámku je menší obora, též nepřístupná.
Když tedy se do zámku ani do oboryn nepodíváme vrátíme se spátky po ulici na náměstí. v Uličce můžeme navštívit Zámeckou hospodu a nebo muzeum hasičstva. Až výjdeme na náměstí nepůjdeme opět po náměstí ale doporučoval bych jít do infocentra které je pod náměstím v ulici Palackého. Informační centrum není samoobslužné ale i přesto je tam výběr pohlednic i map. Mapa tam je černobílá a je zdarma ale mapa velká a barevná je za 22,-.
Hnedka pod Informačním centrem je krásné a velké Podbrdské muzeum. Toto muzeum je nejnavštěvovanějším muzeem v Rožmitále. V muzeum najdete třema jak se žilo v Podbrdsku, historické automobily, památník Jakuba Jana Ryby.V muzeu si můžete i vyzvednout klíč na rozhlednu která měří 15 metrů. Z vyhlídkové věže mužete vydět na rybník Kuchyňka a i na kousek města (hlavně centrum města). Rozhledna ale není příliš vysoká. Až tedy výjdete nebo i nevýjdete z muzea půjdete pořád rovně (nikoliv na náměstí). Přes ulici Palackého vede most podním teče malebný potůček. A když se podíváte z mostu uvidíte doslova "Rožmitálské benátky." To jsou hezké domy které jsou rovnou spojený s potůčkem. (podívejte se pod článkem na obrázek)
Dále bych doporučoval jít po ulici Palackého. Dojdete na křižovatku a vydáte se do prava. Půjdete pořád po stejné ulici než dojdete k mostu. Před mostem přejdete na krásné nábřeží. Nábřeží se jmenuje Třebízského nábřeží. Nábřeží je hned vedle rybníka Jez. Na nábřeží se můžete cítit jako v parku, protože zde nejezdí žádná auta. U nábřeží je i plno stromů. Můžete i vidět jak zahrady jsou uplně vedle rybníka.
Až dojdete na konec nábřeží Doporučoval bych se vráti zpět k centru. Vydáte se tedy do leva po ulici Čelákovské-Rajské a půjdete pořád rovně po ulici kde se pak změní název na Jungmanovou. Na těchto ulicích je velmi klid a jsou tam krásné domy. V této čtvrti se můžete opravdu cítit jako ve vesnici. Ne jenom, protože je zde klid ale hlavně kvůli tomu že jsou zde zcela ještě zachovalé venkovské a vesnické domy. Přitom stačí jít pár kroků dál a už se cítíte jako ve městě. Pokůď půjdete správně po Jungmanové ulici ocitnete se u obchodního centra Třemšín. Záleží na vás jestli si tam zajdete, můžete tam najít třeba různé domácí potřeby a to je český obchod, drogerii, hřačky, potraviny, maso uzeniny, a pak v 1. patře vyetnamský obchod.
Pokuď jste si zašli do obchodu vydejte se na křižovatku z které jste odbočili k obchodu. Na křižovatce se vydejte rovně po Sladkovského ulici a hnedka první odbočku do prava odbočte. Zde už jste opět v centru města. Po ulici nemůžou jezdit auta takže můžete jít krásně roztahaně. Až dojdete až nakonec krátké uličky, vydejte se do prava. Zde se ocitnete přesně v uličce která je pod náměstím.Ulička je krásná tím že uprostřed teče potůček.
Až dojdete na konec uličky, tak tím bych ukončil výlet. Můžete ale samoszřejmě pokračovat nebo si zajít někam do cukrárny. Třeba máte cukrárnu kousek od cíle výletu. Stačí jít pouze pár metrů do leva a pak uvidíte cukrárnu po pravé straně. Dále je zde také pěkná ulička, když sejdete od Podbrdského muzea dolů do prava. To je krásná ulička nebo spíše chodník vedle potůčku. Na uličce jsou i krásné domy.
Rožmitál pod Třemšínem je velmi hezké a romantické město. Má plno romantických uliček akorát by se ještě někam hodil přístupný park.

Náměstí
Radnice na náměstí
Ulice Palackého
Rožmitálské Benátky
Socha na mostu přes ulici Palackého
Podbrské muzeum
Krásná ulička pod Podbrdském muzeem
Palackého
Část náměstí
Vietnamský obchod na náměstí
Pohled na část náměstí a radnici
Věže kostela na náměstí
ZUŠ
Náměstí s kostelem Sv. Jana Nepomuckého
Krásné domy na náměstí jako v Holašovicích
Podzámecký rybník (v pozádí zámek)
Podzámecký rybník vyfoceno od ulice ke Starému Rožmitálu
Ulice k náměstí
Podzámecký rybník s kachnami

Vedle Podzámeckého rybníka

Ulice k obchodnímu domu Třemšín
Krásná ulička pod náměstím (cíl výletu)

Okap

Zadní část zámku
U zámku
Zadní část zámku
Věž zámku
Vstup do zámku
Ulička od zámku na náměstí

Ulička pod Podbrdském muzeem
Ulička pod Podbrdském muzeem
Ulička z náměstí do uličky Příkopy

Jeden z paneláků ze sídliště
Sídliště

Dům na ulici Čelákovské-Rajské
Ulice Čelákovské-Rajské
Nábřeží u rybníka Jez
Nábřeží u Jezu
Kašna u centra města


Ulice Sladkovského
Vietnamský obchodna náměstí
Pomník ve Starém Rožmitále
Kostel Povýšený Sv. Kříže ve St. Rožmitále
Věž kostela ve Starém Rožmitále

Hřbitov
Ulice Rybova do Rožmitálu pod Třemšínem ze Starého Rožmitálu
Jeden z domů na ulici Rybova
Jeden z domů v ulici Rybova ve Starém Rožmitále
Hezký dům na ulici Rybova
Ulice Rybova
Silo u vlakového nádraží
Autobusové nádraží, nástupiště číslo 9 z Nepomuka do Mirovic

Typy na výlety

25. prosince 2014 v 14:44 Typy na výlety po okolí
Na tomto webu se otvírá nová rubrika kde můžete najít typy na výlety. Nejsou to typy na výlety po Blatné (o tom je vlastně celý web) ale jsou to typy po širokém okolí nebo i po ČR. Třeba zde najdete typy na výlety do Písku, Březnice, Strakonic ale třeba i mnohem dál třeba do Plzně, Klatov, Příbrami atd.
Doufám že tato rubrika Vám pomůže mít pěkné vzpomínky na výlety.

Změny v jízdních řádech podrobněji

19. prosince 2014 v 13:18 Zprávy
O změnách v jízdních řádech už jste si mohli stručně přečíst v položce v menu Zprávy krátce. Ale zde to máte podrobněji.

Změny v dopravě do Vimperka:
V roce 2014 jsme se dostali do Vimperka minimálně dvakrát denně. Teď pokuď chcete studovat, jet navýlet, atd do Vimperku máte velkou smůlu. Všechny spoje se zrušily. A tady je důvod.
Dříve do Vimperku jezdila z Blatné linka kterou má nastarost Probo Bus. Udělali změnu takou, že když jede autobus z Prahy přes Blatnou pojede pouze až do Strakonic aty které jedou přes rychlostní silnici pojedou až do Vimperka (někdy až na Šumavu).
Dále do Vimperku jezdila linka kterou měla na starost společnost ČSAD České Budějovice. Tato linka ale udělala takovou změnu že autobus který jede přes Blatnou a ne přes rychlostní silnici nepojede do Vimperku ale až do Prachatic. Na této trase tedy není Vimperk.
Z toho je výsledek takový že se vůbec nedostaneme do Vimperku.

Změny v dopravě do Volyně:
Do Volyně se ubralo plno spojů. Ale jeden stále zůstal. Stále stejný spoj zůstal který zajišťuje dopravce ČSAD České Budějovice. Tam není žádná změna.
Ale u linky kterou má nastarost společnost Probo Bus je změna. Spoje které jedou z Prahy přes Blatnou jsou zkráceny pouze do Strakonic. To tedy znamená že do Volyně jsou z Blatné zrušeny.
Také jsme se mohli dostat do volyně vlakem. Jezdil přímo pro studenty a jezdil až z Březnice přímo do Volyně. Vlak přijel do Volyně před osmou hodinou takže byl přímo pro studenty.
Z toho je výsledek takový že do Volyně se dostaneme pouze jednou za pracovní den a to ještě kolem páté hodiny večerní.

Změny v Dopravě do Dobříše
Do Dobříše jsme se dostali jednou za den v pracovním týdnu. Autobus tam jel kolem páté hodiny ranní. Spoj přepravovala společnost ČSAD Autobusy České Budějovice. Tento spoj se ale bez náhrady zrušil.
Z toho je výsledek že se tedy do Dobříše vůbec nedostaneme.

Změny v dopravě do Prahy
Doprava do Prahy zůstala stejně, žádný spoj se nezrušil ale naopak. V neděli jsme se nedostali z Prahy do Blatné. Od 14.12.2014 se ale i v neděli dostaneme z Prahy do Blatné a to společností Probo Bus.

Změny v dopravě do Prachatic
Do Prachatic jsme se do 14. 12. 2014 vůbec nedostali přímím spoje. Teď ale se tam dostaneme každý všední den společností ČSAD Autobusy České Budějovice. Jede to ale pouze večer takže pro studenty je to k ničemu. Ale aspoň že když do jede do Prahy tak je to vhodné pro studenty.

Změny v dopravě do Příbrami
Do Příbrami jsme se dostali několikrát denně. To je určitě dobřeale teď nám ještě přibil spoj navíc. Společnost Probo Bus která má linku z Prahy do Strakonic prodloužila spoj přes Příbram.
Dále proběhla změna u linky ČD ze Zdic do Blatné. Ze Zdic do Blatné to dříve jezdilo každý všední den. Teď se stala změna, že to jezdí denně včetně víkendy. Takže to znamená že se z Příbrami do Blatné dostaneme denně. Třeba v sobotu jsme se nedostali ani do Příbrami ani z Příbrami. Ale vlak nejede už zpátky z Blatné do Zdic. To znamená že v sobotu se stále nedostaneme do Příbrami, pouze z Příbrami.

Změny v dopravě do Březnice
Autobusovou linku z Březnice do Blatné kterou měla na starost společnost Bosák Bus převzala společnost Arriva Praha.
U vlaků je všechno ve stejném vstavu. V lince Blatná- Příbram- Praha přibyl také ještě jeden spoj do Březnice. Když autobus z Prahy přijedete v 19:30 na autobusovou stanici v Blatné jede z Blatné ještě do Březnice, protože je Arriva Praha středočeská společnost a jede tedy do středočeského města. Dříve jezdil autobus takhle normálně ale neměl to jako linku. Dále také přibyli spoje z Březnice i do Březnice které udělal Probo Bus. Nově je že Probo Bus jede přes Příbram a proto jede i nově přes Březnici.

Byli také drobně změny časové ale ty jsem vypisovat nebudu, protože si myslím že to není až tak zajímavé a důležité.