Březen 2015

Ulice Nerudova

31. března 2015 v 16:13
Ulice Nerudove je opět jedna ulice ze sídliště. Ulice Nerudova není příliš frekventovaná, pouze je zde parkoviště k panelákum. Na ulici se nachází jeden z dvou nejviších paneláku nebo-li "věžáků." Jinak se zde nacházejí nízké paneláky, které jsou většinou ještě nenatřené. Tato ulice ještě zasahuje až k Tesle takže se na této ulici nachází Speciální základní škola. U Tesly se nechází i domky takže jsou na této ulici jak paneláky, tak i domky.
O Blatné

31. března 2015 v 15:11 O Blatné

Blatná

Blatná je velmi hezké město. V Blatná se pěstovali růže které tu hlavně pěstoval Jan Böhm. Jan Böhm pěstoval růže a proslavil tím hodně Blatnou. Obyvatelé a zastupitelstvo se to snaží zachovat v ulici Böhmova a Fügnerova. Díky Janu Böhmovi se říká Blatné "Město růží". Jan Böhm má také v Blatné vilu. Když pujdete okolo ní je tam napsáno Böhm. Vila je velmi velká a také je to památka. Známá osobnost z Blatné je také rodák Jan Pravoslav Koubek. Poněm se jmenuje hlavní třída v Blatné třída Jana Pravoslava Koubka. V Blatné se také nachazí Chrám Nannebevzetí Panny Marie. Chrám je umístěn na rozcestí náměstí Míru, třídy Jana Pravoslava Koubka a ulice Na Příkopech. Chrám je ale i kostel. Můžete tomu říkat chrám i kostel. V Blatné je také významná škola Jana Amose Komenského. Škola v minulích letech byla velmi moderní a také byla v jedné době největší z jihočeského kraje. Škola je také památka města. Škola se nachází na náměstí Jana Amose Komenského.
Blatná má také jednu zajímavost že kostel není spojený z věží. Věž jde vidět hodně daleko. Třeba z Mačkova jí uvidíte. Věž je hodně vysoká a stojí na kopečku takže proto jde hodně vydět a Blatensko není hornaté ale spíše rovinkovaté.
V Blatné je docela velké centrum. Nejhlavnější ulice města je třída J. P. Koubka. Také jsou zde nejstarší domy. Ulice J.P. koubka se hodně změnila. Dříve kde je těď kašna tak tam byla socha sv. Václava která je teď na rozcestí u hospody u Datla. Jak je na proti kašně finanční úřad tak tam byli staré domy které byli už i trochu rozpadlé. Tyto domy byli venkovské akže jako na vesnici. Nebo jak jak je náměstí Jana Amose Komenské tak z třídy J. P. Koubka ke škole Jana Amose Komenského vedla malinká ulička kde by i blbě projelo jedno auto. A jak je teď obchodní dům Labuť to ta dřív vůbec nebylo. Tam byli staré domy. Ale všechno tohle bylo dávno, dávno.
Teďkon je na třídě J. P. Koubka obchodní dům Labuť kde je Bufet Myška (vietnamský), Centrum P+H (vitnamský obchod), Coop TUTY a Mobily od Aleše. Na ulici J. P. Koubka je také základní umělecká škola která je v krásné budově. Na třídě je také kašna s vodotryskem. Na ulici je i regionální a mapové informační centrum. Hodně lidí si plete že třída Koubkova je náměstí, ale to není. Ale v Blatné také je náměstí a to náměstí Míru. Náměstí Míru a třída Jana Pravoslava Koubka je podobný styl ulice. Náměstí míru je spíše uzké náměstí. Není tam žádný park ale zato je to krásně zachoválé náměstí kde není ani jedna moderní stavba. Na třídě Jana Pravoslava koubka už je moderní stavba obchodní dům Labuď. Ná náměstí Míru se nachází Mariánský sloup který je uprostřed náměstí. Také je na náměstí Míru muzeum. Třída Jana Pravoslava Koubka je starší než náměstí Míru.
Ale pořád jsme se nedostali k nejnaštěvovanější památce. Nejnaštěvovanější památka je v Blatné vodní zámek. Vodní zámek má okolo sebe pouze vodu. U zámku je krásný park který tvoří větší rozlohu Blatné. Zámek byl dřívě tvrz ale potom se to přestavělo na hrad, no a teď je z toho krásný zámek. Zámek slouží k prohlídkam i k svatbám. V zámku si můžete koupit zmrzlinu v cukrárně nebo v obchudku nějaký suvenír (ale nevím jestli ten obchůdek ještě funguje). Zámek má bránu ale ta není už tak vysoká jako blatenská věž. Zámek je nově opravený ale pořád je tam jedna část neopravená. Zámek má několik budov. Každá budova má jinou barvu fasády což je velmi jiné než na jiných zámcích. Někomu se to líbí a někomu ne. Zámek má i krásný Zámecký park. V parku jsou dači kterých se vůbec nemusíte bát. Pobýhaj po parku a nechaj si i jíst z Vaší ruky. V parku je i jeden empírovaný krásný domek kde bydlí majitelka zámku. U empírovaného domku jsou pávi. Ty tam také dělají hezkou živou ozdobu.
Blatná má i dva hřbitovy a krematorium. Blatná má starý hřbitov který už postupně je ošklivější a ošklivější. Na opak je také v Blatné nový hřbitov který je krásně upravený. Na novém hřbitově je také krematorium. U nového hřbitova je také zastávka autobusová. Dříve také byl hřbitov okolo dnešní chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Na starém hřbitovu je i márnice která není vůbec zachovalá.
V Blatná jsou i tři supermarkety. Je zde Penny, Lidl a Coop Tuty. Dále jsou zde už menši obchody například Špár, potraviny NCQ, potraviny Večerka, potraviny na Vinici. Najde si i tady benzínov pumpa s obchodem.
Je i tady plno továren a fabrik. Největší továrna v Blatné je Dura automotive která má i pobočku ve strakonicích. Dříve kde je teďkon Dura byla továrna ČZ. V továrně Dura se vyrábí různé součástky na auta. Napřklad dveře do aut. Dura dříve i měla komín ale ten se zboural. Dále je tu hodně velká továrna Leifheit která ja na okraji Blatné. V této továrně se vyrábí koberce do koupelen, kuchyňské a domácí potřeby nebo žehlící prkna a sušáky na prádlo. Továrna Leifheit má i svou podnikovou prodejnu na ulici Pivovarské. Další továrna v Blatné je Vishay. V této fabrice se vyrábějí elektronické součástky. Vishay je na ulici Paštická a ma i pobočku vedle Dury. Je zde ale i česká továrna a to Tesla. Tesla je v centru města ale je v hezké budově a ani nevypadá že je to továrna. V Tesle se vyrábí elektronické součástky. Dále tu je Zámecký ovocný lihovar na ulici Plzeňské. Lihovar je v moc hezké budově. V lihovaru se vyrábí třeba Hruškovice, Blatenská slivovice... V Blatné jsou i Blatenské strojírny které jsou úplně na okraji Blatné. Jsou ještě až za Durou. Dále by jste se mohli seznámit s dřevokovem. Dřevokov je na ulici Vrbenské na proti Leifheitu.

Život v Blatné

V Blatné si myslím že se žije hezky. Plno lidí i jsem dojíždí do práce protože máme v Blatné plno fabrik. V Blatné ale není úříliš nízká kriminalita. Například je zde plno narkomanů víc než jinde v regioně. Také zde dříve byli problémi s hernama ale to už je od několik procent lepší. Také jsme měli v noci plno opilců v ulicích tak že Blatenské ovyvatelé se i mohli bát jít v noci třeba do kina nebo někam jinam. Opilců v Blatné v noci už tolik není. Také problémi s narkamana trochu klesli ale pořád zde jsou s nima problémi a dokonce je tu i barák který totálně vybydleli. Dříve se i scházeli v Husových sadech kde chodí plno lidí a jednu dobu se tam i lidi báli chodit přitom je to velká zkratka. Jednim časem tu byl i problém s pedofilem, ale to už je hodně dávno. Asi někdy v roce 2009 až 2011. V současné době je v Blatné kriminalita nizká když to porvnáme s jinými roky.

Poloha Blatné

Blatná se nachází v krásné oblasti zvaná Blatensko. V okolí Blatné se nachází plno malých vesniček a osad. Na Blatensku jak je známo je také plno rybníků jako například je plno rybníků u Tchořovic, u Blatné a nebo u Buzic. Blatná není hornatá obec, pouze je sem, tam nějaký kopec. Většina obcí na Blatensku má kapli nebo kostel. Blatná se nachází v severozápadní části jihočeského kraje a je pár kilometrů od Plzeňského kraje i od Středočeského.
Okolo Blatné je také plno měst a některé z nich jsou velmi důležité pro Blatnou. Nejbližší důležitá města jsou Strakonice, Písek a také Příbram. Nejvíce jsou důležité Strakonice, protože je to nejbližší město, je okresní a je tam nejlepší dopravní spojení. Příbram je největší město z Blatenského okolí, pak je větší až Plzeň ale ta už není rozhodně v okolí Blatné. Dálé jsou důležitá města pro Blatnou České Budějovice a Plzeň (případně Praha). Plzeň je nejbližší krajské město a pak jsou Č. Budějovice. Sice je Plzeň blíž ale Blatná patří pod Jihočeský kraj.
Také ale Blatná je důležitá pro nějaké obce a města. Blatná je důležitá pro obce v okolí Blatné ale i pro města a to hlavně pro Březnici, Mirovice, Sedlici, Kasejovice a Mirotice (případně pro Horažďovice nebo Radomyšl atd).


Knihkupectví, dům číslo 99

25. března 2015 v 19:15
Rozhodně němůže této rubrice chybět tento krásný dům. Tento dům je jeden z nejznámějších domů v Blatné, už jenom kvůli tomu že je zde jediné knihkupectví v Blatné. Na šťít domů se nově v roce 2014 daly dvě sochy a opět je tento dům o něco hezčí. V průčelí domu je socha Sv. Vaclava.


Beroun

13. března 2015 v 14:54 Typy na výlety po okolí
Okres: Beroun
Kraj: Středočeský
Počet obyvatel: 18 958
Skutečná vzdálenost z Blatné: 61. 44 km
Vzdálenost po nejrychlejší cestě: 85 km
Vzdálenost po nejkratší cestě: 74 km
Nejlepší doprava: auto
Doprava autobusem: 1 přestup (případně více)
Doprava vlakem: 1 přestup

O městě

Historické krásné středočeské město, řeč je o krásném městě s názvem Beroun. Beroun je velmi historické město s velkým centrem. Náměstí je tvaru obdelníku. Ve městě se nachází zbytky hradeb. A teď si uděláme hezkou procházku městem a tím se i rovnou seznámíte s Berounem.
Začneme od nemocnice, protože tam je parkoviště pro auta. Už rovnou od parkoviště můžeme vídět špičky věží a brán. Od parkoviště půjdeme do prava po hlavní silnici která není příliš historická. Dojdemek semaforu a vydáme se doleva (směrem k Plzeňské bráně). Vydáme se tedy ulicí Palackého. Projdeme krásnou žlutou bránou s názvem Plzeňská. Hnedka jak přejdeme bránu ocitneme se už v krásném, čistém, klidném centru. Až dojdeme na konec ulice Palacklého ocitneme se na krásném náměstí hlavním náměstí s názvem Husovo. Náměstí je čtvercové tvaru. Na náměstí Husovo jsou také místy krásné domy se štíty. Krásné je když se koukneme na každou stranu, tak náměstí zakončují brány a to Pražská a Plzeňská. Na náměstí je plno zelené akorát by ńa náměstí ještě mohla být nějaká kašna. Nachází se zde také plno laviček, které můžeme využít k sezení a prohlížení náměstí. Na náměstí se nachází také krasná louka, a to je hezké že je na náměstí je i plac i když to není nějaká ozdoba. Na proti louce se nachází krásná a starobylá radnice s věžičkou. Akorát to nejhorší na Berouně: vedle radnice se nachází moderní, vysoký obchodní dům Máj. Je sice hezké že na náměstí je obhod ale nemusela se tam postavit taková ošklivá budova a hnedka vedle radnice. Ale určitě by bylo horší kdyby tento obchodní dům stál uprostřed náměstí jako třeba v Jihlavě. Prohledli jsme si-li náměstí pokračjeme ulicí v Pražské braně. Na této ulici se nachází ta druhá bránas nazvem Pražská. Takovýhle typ brány se vídá často ale ale typ druhé brány v Berouně s názvem Plzeňská se vídá asi pouze v Berouně. Ale přesto mě osobně se libí víc Pražská brána. Prošli jsem-li bránou půjdeme rovně na most. Z mostu krásně uvidíme na ostrov Čertovka (Chcete-li vidět řeku Berounku musíte jít trošku dál a odbočit na železný most a tam krásně uvidíte na Berounku). Pokuď už jste si prohlédli z mostu ostrov Čertovka (případně řeku Berounku) vrátíme se zpátky k Přažské bráně. Před bránou odbočíme do leva a vydáme se na ulici Na příkopech.
Na ulici Na příkopech odpočíme na hezkou pěšinku a objevíme se opět v centru města. Když půjdem po pěšince ocitneme se na malém klidném náměstí. Na tomto náměstí (nebo spíše placu) se nachází nejvíc hradeb. Na tomto placu se i můžeme posadit na lavičky. Z malého placu se vidáme ulicí Na klášteře a ocitneme se na náměstí. Tentokrát jsme si už náměstí prohlédli tak půjdeme směrem ke kostelu Sv. Jakuba. Kostel se nachází na západoseverním rohu. Až budeme za kostelem objevíme se na náměstí Seydlovo což není hlavní náměstí. Do kostela se můžeme koukat přes sklo. Až se tedy koukneme do kostela vydáme se do leva směrem k Plzeňské bráně. Až dojdem na malou křižovatku u Plzenské brány vydáme se do prava. Až se dostaneme na konec ulice Palackého se semaforem vydáme se rovně (mírně do leva). To znamená že půjdeme hlavní rušnou ulicí s názvem Plzeňská. Hlídejte se první odbočku do prava, protože tam se vydáme. Tato odbočka vede do lesoparku o kterém jsem se ještě nezmínil. Až dojdeme na křižovatku cest vydáme se doleva. A půjdeme pořád po cestičce a nikam neodbočujeme. Pokuď půjdete správně meli by jste se ocitnout u velkého hezké dětského hřiště.
Nacházíte se tedy v lesoparku s názvem Městská hora. Od dětského hřiště půjdete rovně k ohradě s medvědy. Obyvatelé ohrady jsou trojčata s jmény Vojta, Kuba a Matěj které jsou známé s Večerníčku od Václava Chaloupka s názvem Méďové. Pokuď jste si prohlédli medvědy (což já jsem si neprohlédl, protoe byli schované), vydejte se směrem k rozhledně (v lesoparku jsou směrovky tak by jste rozhlednu měli najít). Na rozhledně se platí levné vstupné ale stojí to za to. S rozhledny jde vidět téměř na celý Beroun (bohužel ale uvidíte opravdu celý Beroun takže i továrny, paneláky,...) Zde bych ukončil trasu a na zpátek stejně jak jste šli.
Doufám že tento typ výlet využijete ale pouze radím, aby jste jeli v krásnem počasí, protože v leseparku by to moc hezké nebylo kdyby nesvítilo slunce nebo pršelo atd. Také to to město velmi doporučuji a cestou se můžete také stavit v Příbrami, protože to je také hezké město.

Pražská brána
Plzeňská brána
Rdnice a Pražská brána
Náměstí a kostel Sv. Jakuba
Náměstí
Ulice Palackého a Plzeňská brána
Náměstí Husovo
Ulice Palackého a Plzeňská brána

Nemocnice (u nemocnice je parkoviště kde by jste mohli zastavit)
Parkoviště u nemocnice
3pička kostelu Sv. Jakuba, vyfoceno od parkoviště u nemocnice

Ulice V Pražské bráně a v pozadí Plzeňská brána
Ostrov Čertovka

Řeka Berounka
Nástěnná málba (na malbě je ostrov Čertovka)
Hradby

Plac u hradeb


Plac u hradeb
Husovo náměstí (hlavní)
Vchod do radnice
Radnice
Znak města na chodníku před radnicí
Domy se štíty na náměstí
Domy na náměstí
Louka a ridnice na náměstí
Zeleň uprostřed náměstí


Měšťanské domy na náměstí a v pozadí je Pražská brána
Náměstí a kostel Sv. Jakuba
Náměstí se zelení
Domy se štíty
Kostel Sv. Jakuba
Náměstí Husovo

Ulička
U kostela Sv. Jakuba
Frekventovaná ulice (směr lesopark)
Hřiště v lesoparku
Ohrada medvědů v lesoparku nebo-li na Městské hoře
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Schody na rozhlednu

Anketa- Jste spokojený se životem v Blatné?

6. března 2015 v 18:07 Výsledky anket

Jste spokojený se životem v Blatné?

Odpoovědi:

Ano: 6
Ano, ale jinde by se mi žilo lépe: 13
Ne: 2
Ne, Blatná je moc velká: 0
Ne, Blatná je moc malá: 3
Neznam život jinde, tak nevív: 0


Anketa je pod reklamou


Ulice Sadova

5. března 2015 v 15:01
Ulice Sadova je dopravně hlavní ulice. Ulice vede okolo rybníku Pustý a okolo Husových sadů. Tato část ulice je velmi hezká ale ta zbylá část (od tiskárny k mateřské škole) není hezká, jsou tam nějaké ošklivé domy, neuspořádané, a každý dům vypadá jinak (např.: jeden dům je spojený s jednim a je nízký a vedle něj je velká vila). Také je tato část ulice tmavá a malo široká a taková špinává a neupravená.

Map of Sadová, 388 01 Blatnà

Hezká část ulice
Hezká část ulice
Hezká část ulice
Hezká část ulice
Ošklivá část ulice
Ošklivá část ulice
Ošklivá část ulice
Ošklivá část ulice
Vily na ulici Sadová

Ulice Malý vrch

5. března 2015 v 14:26
Ulice Malý vrch je velmi hezká. Z ulice nevede žádná jiná ulice. Přes ulici nejezdí mnoho aut a je tam velmi velký klid. Ulice je hezká tím že má skoro každý dům špičatý štít. Každý dům je od sebe zvlášť. ulice je úplně na okraji města ale přece jen centrum není příliš daleko jako třeba centrum od ulice Chlumské. Za ulici se už nachází louka ale před ulicí jsou už paneláky což není přiliš hezké koukat ze zahrady na paneláky. Také není hezké když jsou na této ulici krásné domy se štíty a za nima jsou hnedka šedivé paneláky. Na každé straně ulice je trávník ale nejsou tam chodníky ale to není potřeba, protože tu jezdí minimum aut. Na konci ulice se nachází také tři malé paneláky. (uvidíte na fotografii)

Map of Malý vrch, 388 01 Blatnà

Tři paneláky na konci ulici