Beroun

13. března 2015 v 14:54 |  Typy na výlety po okolí
Okres: Beroun
Kraj: Středočeský
Počet obyvatel: 18 958
Skutečná vzdálenost z Blatné: 61. 44 km
Vzdálenost po nejrychlejší cestě: 85 km
Vzdálenost po nejkratší cestě: 74 km
Nejlepší doprava: auto
Doprava autobusem: 1 přestup (případně více)
Doprava vlakem: 1 přestup

O městě

Historické krásné středočeské město, řeč je o krásném městě s názvem Beroun. Beroun je velmi historické město s velkým centrem. Náměstí je tvaru obdelníku. Ve městě se nachází zbytky hradeb. A teď si uděláme hezkou procházku městem a tím se i rovnou seznámíte s Berounem.
Začneme od nemocnice, protože tam je parkoviště pro auta. Už rovnou od parkoviště můžeme vídět špičky věží a brán. Od parkoviště půjdeme do prava po hlavní silnici která není příliš historická. Dojdemek semaforu a vydáme se doleva (směrem k Plzeňské bráně). Vydáme se tedy ulicí Palackého. Projdeme krásnou žlutou bránou s názvem Plzeňská. Hnedka jak přejdeme bránu ocitneme se už v krásném, čistém, klidném centru. Až dojdeme na konec ulice Palacklého ocitneme se na krásném náměstí hlavním náměstí s názvem Husovo. Náměstí je čtvercové tvaru. Na náměstí Husovo jsou také místy krásné domy se štíty. Krásné je když se koukneme na každou stranu, tak náměstí zakončují brány a to Pražská a Plzeňská. Na náměstí je plno zelené akorát by ńa náměstí ještě mohla být nějaká kašna. Nachází se zde také plno laviček, které můžeme využít k sezení a prohlížení náměstí. Na náměstí se nachází také krasná louka, a to je hezké že je na náměstí je i plac i když to není nějaká ozdoba. Na proti louce se nachází krásná a starobylá radnice s věžičkou. Akorát to nejhorší na Berouně: vedle radnice se nachází moderní, vysoký obchodní dům Máj. Je sice hezké že na náměstí je obhod ale nemusela se tam postavit taková ošklivá budova a hnedka vedle radnice. Ale určitě by bylo horší kdyby tento obchodní dům stál uprostřed náměstí jako třeba v Jihlavě. Prohledli jsme si-li náměstí pokračjeme ulicí v Pražské braně. Na této ulici se nachází ta druhá bránas nazvem Pražská. Takovýhle typ brány se vídá často ale ale typ druhé brány v Berouně s názvem Plzeňská se vídá asi pouze v Berouně. Ale přesto mě osobně se libí víc Pražská brána. Prošli jsem-li bránou půjdeme rovně na most. Z mostu krásně uvidíme na ostrov Čertovka (Chcete-li vidět řeku Berounku musíte jít trošku dál a odbočit na železný most a tam krásně uvidíte na Berounku). Pokuď už jste si prohlédli z mostu ostrov Čertovka (případně řeku Berounku) vrátíme se zpátky k Přažské bráně. Před bránou odbočíme do leva a vydáme se na ulici Na příkopech.
Na ulici Na příkopech odpočíme na hezkou pěšinku a objevíme se opět v centru města. Když půjdem po pěšince ocitneme se na malém klidném náměstí. Na tomto náměstí (nebo spíše placu) se nachází nejvíc hradeb. Na tomto placu se i můžeme posadit na lavičky. Z malého placu se vidáme ulicí Na klášteře a ocitneme se na náměstí. Tentokrát jsme si už náměstí prohlédli tak půjdeme směrem ke kostelu Sv. Jakuba. Kostel se nachází na západoseverním rohu. Až budeme za kostelem objevíme se na náměstí Seydlovo což není hlavní náměstí. Do kostela se můžeme koukat přes sklo. Až se tedy koukneme do kostela vydáme se do leva směrem k Plzeňské bráně. Až dojdem na malou křižovatku u Plzenské brány vydáme se do prava. Až se dostaneme na konec ulice Palackého se semaforem vydáme se rovně (mírně do leva). To znamená že půjdeme hlavní rušnou ulicí s názvem Plzeňská. Hlídejte se první odbočku do prava, protože tam se vydáme. Tato odbočka vede do lesoparku o kterém jsem se ještě nezmínil. Až dojdeme na křižovatku cest vydáme se doleva. A půjdeme pořád po cestičce a nikam neodbočujeme. Pokuď půjdete správně meli by jste se ocitnout u velkého hezké dětského hřiště.
Nacházíte se tedy v lesoparku s názvem Městská hora. Od dětského hřiště půjdete rovně k ohradě s medvědy. Obyvatelé ohrady jsou trojčata s jmény Vojta, Kuba a Matěj které jsou známé s Večerníčku od Václava Chaloupka s názvem Méďové. Pokuď jste si prohlédli medvědy (což já jsem si neprohlédl, protoe byli schované), vydejte se směrem k rozhledně (v lesoparku jsou směrovky tak by jste rozhlednu měli najít). Na rozhledně se platí levné vstupné ale stojí to za to. S rozhledny jde vidět téměř na celý Beroun (bohužel ale uvidíte opravdu celý Beroun takže i továrny, paneláky,...) Zde bych ukončil trasu a na zpátek stejně jak jste šli.
Doufám že tento typ výlet využijete ale pouze radím, aby jste jeli v krásnem počasí, protože v leseparku by to moc hezké nebylo kdyby nesvítilo slunce nebo pršelo atd. Také to to město velmi doporučuji a cestou se můžete také stavit v Příbrami, protože to je také hezké město.

Pražská brána
Plzeňská brána
Rdnice a Pražská brána
Náměstí a kostel Sv. Jakuba
Náměstí
Ulice Palackého a Plzeňská brána
Náměstí Husovo
Ulice Palackého a Plzeňská brána

Nemocnice (u nemocnice je parkoviště kde by jste mohli zastavit)
Parkoviště u nemocnice
3pička kostelu Sv. Jakuba, vyfoceno od parkoviště u nemocnice

Ulice V Pražské bráně a v pozadí Plzeňská brána
Ostrov Čertovka

Řeka Berounka
Nástěnná málba (na malbě je ostrov Čertovka)
Hradby

Plac u hradeb


Plac u hradeb
Husovo náměstí (hlavní)
Vchod do radnice
Radnice
Znak města na chodníku před radnicí
Domy se štíty na náměstí
Domy na náměstí
Louka a ridnice na náměstí
Zeleň uprostřed náměstí


Měšťanské domy na náměstí a v pozadí je Pražská brána
Náměstí a kostel Sv. Jakuba
Náměstí se zelení
Domy se štíty
Kostel Sv. Jakuba
Náměstí Husovo

Ulička
U kostela Sv. Jakuba
Frekventovaná ulice (směr lesopark)
Hřiště v lesoparku
Ohrada medvědů v lesoparku nebo-li na Městské hoře
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny
Schody na rozhlednu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.